Wśród zawodów prawniczych wielu ludzi bez zastanowienia wymienia m.in. radcę prawnego, adwokata, ale także notariusza. Prędzej czy później do notariusza trafia właściwie każdy z nas. Kim jest notariusz? Jak prezentuje się zakres jego obowiązków?

Sprawdź: Notariusz Katowice Centrum

Podstawowe informacje

Miejsce, w którym spotkamy każdego notariusza to oczywiście kancelaria notarialna. Właściwie w każdym większym mieście funkcjonuje niejedno biuro notarialne. Katowice, Warszawa czy Kraków – w tym aglomeracjach działa nawet kilkadziesiąt kancelarii. Kim jest notariusz?
To jeden z zawodów zaufania publicznego, który od lat ciesz się ogromnym poważaniem i prestiżem wśród społeczeństwa. Notariusz to osoba, nadająca różnym dokumentom formę notarialną. Wszyscy notariusze powoływani są przed ministra sprawiedliwości. Jak zostać notariuszem?
Oczywiście należy ukończyć studia prawnicze z tytułem magistra prawa. To jednak dopiero początek drogi potencjalnego notariusza, ponieważ na studiach nie wybiera on żadnej specjalizacji. Przyszły notariusz może myśleć o otworzeniu własnej kancelarii notarialnej dopiero po odbyciu aplikacji, zdaniu egzaminu oraz wypełnieniu innych wymagań, w tym zaliczeniu praktyk sądowych i asesury notarialnej.
Zakres obowiązków każdego notariusza
Podstawowe obowiązki każdego notariusza sprowadzają się do:
– sporządzania aktów notarialnych, poświadczeń, projektów akt, wypisów, , wyciągów i odpisów dokumentów;
– doręczania oświadczeń;
– spisywania protokołów, m.in. z walnych zgromadzeń organizacji społecznych;
– przyjmowania na przechowywanie papierów wartościowych, dokumentów;
– przyjmowania oświadczeń dotyczących spadków;
– potwierdzania zgodności odpisów.
Kancelaria notarialne to miejsce, w którym każdy zainteresowany może przede wszystkim postarać się o nadanie dokumentom ważności prawnej.
Zarobki notariusza i sytuacja na rynku pracy
Zarobki notariusza zależą  od wielu różnych czynników, dlatego nie można jednoznacznie określić ile można zarobić, pracując w tym zawodzie. Dochody kształtują się zależności od: doświadczenia, renomy notariusza, miejsca pracy, prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Wysokość pensji notariusza determinowana jest również taksą notarialną. Określa ona maksymalny przychód ze świadczenia konkretnych usług.
Notariusz to wpływowy zawód, który pozwala osiągać spore zarobki. Nie łatwo znaleźć jednak pracę w tej profesji. Na rynku pracy nie znajdziemy obecnie zbyt wielu ogłoszeń, a konkurencja stała się całkiem spora. Własne biuro notarialne? Katowice i każde inne większe miasto to miejsce, w którym funkcjonuje wiele kancelarii. Żeby utrzymać się na rynku pracy trzeba prezentować najwyższą jakość usług.

Notariusz to zawód przyszłości, jednak każdy kandydat na to stanowisko musi przejść naprawdę długą drogę. Dopiero po kilkuletnich studiach, praktykach i stażu zawodowym można rozpocząć myślenie o otworzeniu własnej kancelarii notarialnej.