Kim jest notariusz? Na czym polega specyfika jego pracy? Okazuje się, że wcale nie tak łatwo wykonywać ten jeden z najbardziej prestiżowych zawodów prawniczych. Już same lata edukacji są dość wymagające, nie mówiąc już oczywiście o zbieraniu pierwszych doświadczeń zawodowych. Notariusz to zawód zaufania publicznego. Osoba, która sprawuje to stanowisko przez długi okres czasu musi walczyć o dobrą pozycję na rynku oraz zaufanie klientów. Czy kancelaria notarialna to miejsce, w którym odnajdzie się każdy prawnik?

Notariusz – droga do kancelarii notarialnej
Wszystko zaczyna się oczywiście od motywacji oraz determinacji do wykonywania zawodu notariusza. Ten zawód nie jest przeznaczony dla każdego. Czym powinien cechować się kandydat na to stanowisko? Liczy się przede wszystkim:
– nienaganna aparycja i schludność;
– zdolność do podejmowania wyzwań;
– umiejętność pracy pod presją czasu;
– otwartość na kontakty z innymi ludźmi, komunikatywność;
– chęć do samodoskonalenia się i zdobywania nowych doświadczeń;
– pewność siebie.
Minie kilka dobrych lat zanim prawnik będzie mógł otworzyć swoje własne biuro notarialne. Katowice, Kraków, Wrocław – wszystko zaczyna się od wybrania najbardziej prestiżowej uczelni w znanym mieście.
Pierwszy etap edukacyjny potencjalnego notariusza to oczywiście pięcioletnie studia prawnicze, które należy ukończyć z tytułem magistra prawa. Zdanie egzaminu z pozytywnym wynikiem gwarantuje kandydatowi dostanie się na aplikację notarialną. Trwa ona przez 2,5 roku. W czasie jej trwania prawnik musi odbyć sześciomiesięcznie praktyki sądowe z wybranego przez siebie zakresu. Każda aplikacja kończy się trzyczęściowym egzaminem. Nie można myśleć o własnej kancelarii notarialnej bez odbycia asesury, czyli stażu zawodowego. Trwa on co najmniej dwa lata. Notariusz zostaje mianowany na stanowisko przez ministra sprawiedliwości.
Czynności notarialne każdego współczesnego notariusza
Zakres obowiązków notariusza oraz specyfika jego pracy regulowane są w ustawie z dnia 14 lutego 1991 roku – Prawo o notariacie. Do głównych obowiązków każdego notariusza należy oczywiście nadawanie dokumentom ważności prawnej. Notariusz zajmuje się więc m.in.: sporządzaniem aktów prawnych i różnego rodzaju poświadczeń, spisywaniem protokołów, przyjmowaniem depozytów, sporządzaniem protestów czeków i weksli czy przygotowaniem wypisów, odpisów i wyciągów dokumentów.

Kancelaria notarialna to miejsce, w którym nie można pozwolić sobie na brak profesjonalizmu. Każdy notariusz musi długo pracować na zdobycie zaufania klientów. Notariusz to osoba rzetelna, dokładna oraz pewna siebie. Zakres obowiązków notariusza jest dość rozległy, dlatego musi on zdawać sobie sprawę z wszelkich działań prawnych. Czy łatwo zostać notariuszem? Na to pytanie może odpowiedzieć osoba, która przeszła przez długoletni okres edukacji oraz zdobywania doświadczenia zawodowego dedykowanego dla wszystkich notariuszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *