Prawo – kierunek dedykowany wszystkim, którzy chcą wykonywać jeden z zawodów prawniczych. Jednak ukończenie studiów z tytułem magistra prawa to tak naprawdę dopiero początek. Żeby wykonywać wymarzony zawód prawniczy, taki jak adwokat, radca prawny, komornik, sędzia czy prokurator trzeba jednak poświęcić trochę więcej czasu na edukację i zdobywanie pierwszych doświadczeń zawodowych.
Prawnicy mają do wyboru kilka aplikacji prawniczych, które polegają na uczestnictwie w zajęciach teoretycznych oraz pracy w wybranej kancelarii lub odbywaniu stosownych praktyk.
Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę przed wyborem konkretnej aplikacji prawniczej? Czy istnieje rodzaj aplikacji prawniczej, którą najlepiej wybrać?

Tradycje rodzinne czy własne przekonania – wybieramy aplikację prawniczą?
Pewnie zdecydowana większość obecnych adwokatów, notariuszy czy sędziów jeszcze przed rozpoczęciem studiów prawniczych zdawała sobie sprawę, jaka aplikację w przyszłości wybrać. Oczywiście z biegiem czasu i po poznaniu własnych predyspozycji do wykonywania zawodu wiele może się zmienić.
Jedno trzeba powiedzieć już na samym początku – nie istnieje lepsza czy gorsza aplikacja prawnicza. Oczywiście zawód sędziego będzie cieszył się większym prestiżem niż zawód komornika, jednak dla wielu prawników zarówno ta pierwsza, jak i ta druga profesja może być prawdziwym spełnieniem marzeń. Tak naprawdę wybór aplikacji prawniczej należy uzależnić od kilku czynników. Znajdują się wśród nich następujące aspekty:
– możliwość kierunku rozwoju zawodowego w konkretnej dziedzinie;
– własne predyspozycje i przekonania do wykonywania określonego zawodu;
– utrzymanie stałego zatrudnienia na określonym rynku pracy;
– konieczność otworzenia własnej działalności gospodarczej;
– konkurencyjność na rynku prawniczym w poszczególnych specjalizacjach;
– znajomość języków obcych;
– potencjalna wysokość zarobków;
– tradycje prawnicze w rodzinie.
Każdy prawnik ma predyspozycje do wykonywania określonego zawodu. To prawda, że sędziowie czy prokuratorze będą mieli o wiele wyższe pensje niż adwokat czy radca prawny. W tym przypadku zarobki nie są jednak najbardziej istotne.

Jak dostać się na jedną z aplikacji prawniczych?
Oczywiście najpierw należy ukończyć studia na kierunku prawniczym, a następnie rozpocząć swoją drogę związaną z ubieganiem się o status aplikanta. Egzaminy na konkretne aplikacje prawnicze są naprawdę wymagające. Rocznie w danym okręgu przystępuje do nich nawet kilka tysięcy osób, jednak zwykle kilkaset może rozpocząć swoją drogę edukacyjną na wybranej aplikacji.
Egzamin na większość aplikacji to test jednokrotnego wyboru składający się z kilkuset pytań. Z reguły poprawnie trzeba odpowiedzieć przynajmniej na 100 pytań. Egzaminy na najczęściej wybierane aplikacje, takie jak aplikacja komornicza, adwokacka i radcowska odbywają się we wrześniu. Egzaminy na aplikację ogólną dla prokuratorów i sędziów odbywają się w październiku lub listopadzie.


Rodzaje aplikacji prawniczych
Dla osób, które ukończyły studia z tytułem magistra prawa do wyboru możliwe są poniższe aplikacje prawnicze:
– aplikację adwokacka;
– aplikację radcowska;
– aplikację komornicza;
– aplikację ogólną dla sędziów i prokuratorów;
– aplikację notarialna.
Każda z tych aplikacji trwa przez kilkanaście miesięcy. To połączenie praktyk, zajęć teoretycznych oraz pracy w kancelarii lub sądzie. Wszystkie aplikacje kończą się egzaminami teoretycznymi i praktycznymi.

Predyspozycje do wykonywania określonego zawodu, możliwość osobistego rozwoju, wysokość zarobków czy konkurencyjność to wybrane czynniki, które determinują wybór określonej aplikacji prawniczej. Każda profesja prawnicza jest prestiżowa, dlatego nie warto zastanawiać się nad tym, co lepiej wybrać. To indywidualna decyzja każdego prawnika, który chce dalej zdobywać wykształcenie w świecie prawniczym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *